Zieleń w przestrzeni biurowej

Przez Agnieszka, 03/23/2015 - 00:00

Według Environmental Protecion Agency oraz Center for Disease Control and Protection jednym z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka jest zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Liczne badania wykazały, że duży wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia mają rośliny doniczkowe. Po przeprowadzonych testach NASA stworzyło listę roślin oczyszczających powietrze w pomieszczeniach. W miastach ludzie spędzają w pomieszczeniach zamkniętych nawet 90% czasu. We współczesnym świecie mamy również do czynienia z licznymi przepisami odnoszącymi się do szczelności budynków w celu oszczędności energii oraz ich wentylacji. Jakość powietrza atmosferycznego stanowi niezwykle ważny element w życiu człowieka. Zanieczyszczone powietrze przyczynia się do występowania licznych chorób a nawet do przedwczesnych zgonów.

fot: doniczki Marmil lambda i alpha

Według oszacowań WHO w około 30% budynków powietrze nie spełnia wymaganych norm, w związku z tym wykorzystanie systemów poprawy jakości powietrza wewnątrz budynków ma duże znaczenie z punktu widzenia zdrowia człowieka.[1]

Zanieczyszczone powietrze nie tylko wpływa negatywnie na samopoczucie człowieka ale również może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. U osób spędzających dużo czasu w pomieszczeniach zamkniętych diagnozuje się również schorzenie zwane „syndromem chorego budynku”. Do jego objawów zalicza się m.in. bóle głowy, omdlenia, podrażnienie błon śluzowych , utrudnione oddychanie oraz objawy przemęczenia.

Na szczęście istnieje naturalny sposób na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Wystarczy wprowadzić do niego rośliny zielone.

fot. doniczka Marmil kappa

Rośliny usuwają z powietrza szkodliwe substancje, zmniejszają stężenie niektórych alergenów i drobnoustrojów w powietrzu, zwiększają wilgotność powietrza, wpływają na poprawę samopoczucia i zdrowia.

Każda roślina jednak potrzebuje odpowiedniej oprawy, po to, aby poza oczyszczaniem powietrza pełniła również funkcję estetyczną. W przestrzeni biurowej doniczka powinna podkreślać walory dekoracyjne rośliny, być wykonana z materiału łatwego do czyszczenia oraz pasować do wnętrza i wystroju pomieszczenia.

Idąc dalej tym torem DONICZKI MARMIL to nasz sposób na kreatywne i funkcjonalne upiększanie świata.

1.    [1]  Krzysztof Galos: Przyjazne rośliny. 2013, s. 4.